Oksymetazolina jest popularnym lekiem stosowanym m.in. w przypadku nieżytu nosa. Znajduje zastosowanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci, pomagając w łagodzeniu symptomów takich jak katar. W jaki sposób bezpiecznie i skutecznie dawkować oksymetazolinę?
Jak dawkować oksymetazolinę u dorosłych?
W przypadku dorosłych pacjentów, stosujących aerozol o stężeniu oksymetazoliny 0,5 mg/ml, zalecane jest podawanie 1-2 dawek (0,5 – 1 mg) do każdego otworu nosowego 2-3 razy dziennie. Nie powinno się przekraczać dawki 3 kropli na dobę. Lek może być stosowany jedynie przez krótki okres, zwykle 3-5 dni, nie dłużej niż 7 dni, bez porady lekarza. Stosowanie leku dłużej niż jest to zalecane może powodować pewną formę uzależnienia.
Dawkowanie oksymetazoliny u dzieci
Przy dawkowaniu oksymetazoliny u dzieci, szczególne znaczenie ma wiek pacjenta. Preparaty z oksymetazoliną występują w różnych stężeniach w zależności od wieku dziecka.
Preparat o stężeniu 0,1 mg/ml może być stosowany już w 1 roku życia; 0,25 mg/ml u pacjentów od 1 do 6 lat, natomiast 0,5 mg/ml u dzieci powyżej 6 lat i dorosłych.
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania podaje się 1 dawkę preparatu do każdego otworu nosowego 2- 3 razy na dobę.
Jak szybko i jak długo działa oksymetazolina?
Oksymetazolina to lek o szybkim działaniu. Zwykle zaczyna działać w ciągu kilku minut od podania miejscowego, przynosząc niemal natychmiastowy efekt odetkania nosa. Z tego powodu jest to lek często stosowany u osób cierpiących na katar.
Lek ten działa długo, nawet do 12 godzin po podaniu.
Jak długo można stosować oksymetazolinę?
Terapia oksymetazoliną trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni; nie powinna przekraczać 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Dłuższe stosowanie leku bez porady medycznej może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.
Oksymetazolina, podobnie jak inne preparaty „odblokowujące nos”, zawierające np. ksylometazolina, gdy jest stosowana zbyt długo, może prowadzić do pewnej formy uzależnienia. Pacjenci w takim stanie nie są w stanie odstawić leku, gdyż w przeciwnym razie mają zatkany nos. Długotrwałe stosowanie preparatów tego typu może prowadzić do niedotlenienia błony śluzowej nosa, co z kolei prowadzi do powikłań.
W przypadku uzależnienia od oksymetazoliny należy starać się odstawić preparat bądź stopniowo zmniejszać stężenie stosowanego produktu, aż do całkowitego odstawienia. W przypadku uzależnienia wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Podsumowanie
Oksymetazolina jest skutecznym lekiem stosowanym w przypadku objawów związanych z zatokami i przekrwieniem błony śluzowej nosa. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Należy pamiętać, że lek powinien być stosowany przez krótki okres czasu i zawsze zgodnie z zaleceniami.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2012-09-24_0.025_25_chpl_ost._clean_19.09.12.pdf