Pytania i odpowiedzi


  • Czy oksymetazolina jest na receptę?

    Oksymetazolina w postaci kropli do nosa dostępna jest bez recepty.


  • Czym różni się oksymetazolina od ksylometazoliny?

    Oksymetazolina działa nieco szybciej (w ciągu 5 minut) i dłużej (do 12 godzin), podczas gdy ksylometazolina działa w ciągu 10 minut i trwa do 10 godzin. Oksymetazolina ma również stosunkowo mniej efektów ubocznych.


  • Co ile można brać oksymetazolinę?

    Oksymetazolinę w postaci kropli czy aerozolu do nosa można stosować nie częściej niż 3 razy na dobę. Należy również pamiętać, iż maksymalny czas terapii tym lekiem może wynosić 7 dni (chyba że lekarz zaleci inaczej).


  • Z czym nie łączyć oksymetazoliny?

    W sytuacji kiedy oksymetazolina stosowana jest prawidłowo i zgodnie z zaleceniami nie opisano interakcji tej substancji czynnej z innymi lekami, żywnością czy alkoholem. Nie należy jednak spożywać alkoholu podczas terapii środkami farmakologicznymi.


  • Czy oksymetazolina jest bezpieczna?

    Oksymetazolina jest lekiem o bardzo korzystnym profilu bezpieczeństwa, jeśli tylko stosowany jest zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania i czasu stosowania.


  • Na co działa oksymetazolina?

    Oksymetazolina jest lekiem stosowanym w przypadku nieżytu nosa różnego pochodzenia, zapalenia zatok, ucha środkowego czy trąbki słuchowej, Jest także wykorzystywany do badań diagnostycznych.


  • Czy można stosować oksymetazolinę u dzieci?

    Oksymetazolinę można stosować już u noworodków, jednak należy dobrać odpowiednie stężenie preparatu do nosa do wieku dziecka.


  • Czy można stosować oksymetazolinę u osób starszych?

    Oksymetazolina może być stosowana u osób starszych, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności.


  • Czy oksymetazolina uzależnia?

    Oksymetazolina, substancja aktywna w niektórych lekach na katar, może prowadzić do uzależnienia, jeśli jest stosowana dłużej, niż wynika to z zaleceń (maksymalnie 7 dni). Uzależnienie objawia się zatkanym nosem po odstawieniu leku, czyli polekowym nieżytem nosa (_rhinitis medicamentosa_), co zmusza pacjenta do stosowania kolejnych dawek oksymetazoliny, prowadząc do uzależnienia.
    Jeśli jesteś uzależniony, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który udzieli odpowiedniej porady w zakresie odstawienia.


Zobacz też:

Najnowsze poradniki: