Popularne interakcje oksymetazoliny

Oksymetazolina – skuteczny lek, małe ryzyko interakcji

Oksymetazolina jest popularnym składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty, które są stosowane m.in. w przypadku nieżytu nosa. Ta substancja pomaga zmniejszyć katar i obrzęk w nosie poprzez zwężanie naczyń krwionośnych. Czy preparat podawany miejscowo może wchodzić w interakcje z innymi lekami?

Czym są interakcje lekowe?

Interakcje lekowe to stany, które mogą wystąpić, gdy substancja jest jednocześnie stosowana z innym lekiem. Może to spowodować zmianę sposobu, w jaki jeden lub oba leki działają, co może prowadzić do zmniejszenia bądź zwiększenia stężenia leków w osoczu, zmiany siły ich działania czy potencjału do wywoływania skutków ubocznych.

Czy oksymetazolina wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Podczas stosowania oksymetazoliny donosowo, zgodnie z zalecanym dawkowaniem, nie zaobserwowano interakcji z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TLPD) ani z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO).
Przedawkowanie lub doustne zażycie tego preparatu i jednoczesne stosowanie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub inhibitorami MAO może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Czy oksymetazolina wchodzi w interakcje z żywnością?

W kontekście interakcji z żywnością nie ma dowodów wskazujących, że oksymetazolina wchodzi w interakcje z określonymi produktami spożywczymi.

Interakcje z alkoholem

Podobnie jak w przypadku żywności, nie ma konkretnych dowodów na to, że oksymetazolina wchodzi w interakcje z alkoholem.
Ze względu jednak na ogólne zasady bezpieczeństwa farmakoterapii nie należy pić alkoholu podczas stosowania leków.

Podsumowanie

Oksymetazolina jest skutecznym lekiem stosowanym w przypadku nieżytu nosa, zapalenia zatok, trąbki słuchowej czy ucha środkowego. Jest to preparat podawany miejscowo (donosowo), który przy prawidłowym stosowaniu nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, żywnością czy alkoholem.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2012-09-24_0.025_25_chpl_ost._clean_19.09.12.pdf

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: