Oksymetazolina to popularny lek stosowany przede wszystkim do zwalczania objawów zatkanego nosa. Choć jest to lek bezpieczny w odpowiedniej dawce, istotne jest zrozumienie, co może się zdarzyć, gdy dawka ta jest przekroczona. Przedawkowanie leków, w tym oksymetazoliny, może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. W tym artykule szczegółowo omówimy, kiedy stosuje się oksymetazolinę, co to jest przedawkowanie leków, jakie są objawy przedawkowania oksymetazoliny i co robić, jeśli do niego dojdzie.
Kiedy stosuje się oksymetazolinę?
Oksymetazolina jest lekiem stosowanym głównie do leczenia nieżytu nosa spowodowanego przez różne dolegliwości, takie jak przeziębienie, grypę czy alergie. Jest również stosowany w przypadku zapalenia zatok przynosowych, zapalenia trąbki słuchowej oraz w badaniach diagnostycznych. Lek ten działa na receptory znajdujące się w naczyniach krwionośnych nosa, powodując ich zwężenie, co z kolei prowadzi do zmniejszenia przekrwienia i obrzęku, a to pozwala odetkać nos.
Co to jest przedawkowanie leków?
Przedawkowanie leków to sytuacja, w której pacjent przyjmuje więcej leku, niż jest to zalecane. Przedawkowanie może prowadzić do wystąpienia poważnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać życiu, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania. Do przedawkowania może dojść zarówno przez pomyłkę, jak również na skutek świadomego działania.
Czy oksymetazolina to bezpieczny lek?
Tak, oksymetazolina jest uważana za bezpieczny lek, jeżeli jest stosowana zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania i czasu stosowania. Niemniej jednak tak jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, zwłaszcza jeśli jest przyjmowana w zbyt dużych ilościach.
Jakie są objawy przedawkowania oksymetazoliny?
Możliwymi objawami przedawkowania są:
rozszerzenie źrenic
- nudności
- wymioty
- sinica
- gorączka
- skurcze mięśni
- tachykardia
- zaburzenia rytmu serca
- zapaść krążeniowa
- zatrzymanie akcji serca
- wzrost ciśnienia tętniczego
- obrzęk płuc
- zaburzenia oddychania
- zaburzenia psychiczne.
W niektórych przypadkach mogą wystąpić również objawy związane z zahamowaniem czynności ośrodkowego układu nerwowego, takie jak senność, obniżenie temperatury ciała, bradykardia, spadek ciśnienia krwi jak we wstrząsie, bezdech i śpiączka.
Co zrobić gdy przedawkujesz oksymetazolinę?
W przypadku podejrzenia przedawkowania oksymetazoliny niezbędne jest podjęcie działań, które mogą obejmować podanie węgla aktywowanego, płukanie żołądka, podanie tlenu do oddychania, a także podanie fentolaminy w celu obniżenia ciśnienia tętniczego. W razie potrzeby należy obniżać gorączkę i zastosować leczenie przeciwdrgawkowe.
Jeśli u pacjenta doszło do przedawkowania, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Podsumowanie
Oksymetazolina jest bezpiecznym lekiem, jeśli tylko stosowana jest zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania i czasu trwania terapii. W przypadku przedawkowania jednak moga występować poważne działania niepożądane, dlatego konieczna jest pilna konsultacja lekarska i podjęcie odpowiednich działań.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2012-09-24_0.025_25_chpl_ost._clean_19.09.12.pdf